Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraca do Data Center Infomex - tym razem korzystając z usługi Virtual Data Center

Ogłaszając kolejne postępowanie przetargowe dotyczące usług cloud, Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że za optymalne środowisko dla swoich zasobów uznaje chmurę obliczeniową.

O skalowalności i elastyczności, jakie niesie cloud computing nie trzeba nikogo przekonywać. Projekt MSZ dowodzi natomiast, że chmura to również idealne rozwiązanie dla instytucji, które wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Wyzwanie, jakie MSZ postawiło przed nami w tym projekcie to stworzenie zarządzanego i administrowanego środowiska w architekturze chmury obliczeniowej, które będzie cechował brak pojedynczego punktu awarii.

Projekt został podzielony na kilku etapów:

  • Konfigurację i udostępnienie środowiska na platformie Virtual Data Center,
  • Przeprowadzenie procesu migracji aplikacji wykorzystywanych przez MSZ – m.in. PHP, ASP, JAVA, Python, JBos działających w oparciu o Windows, Red Hat, Debian oraz Ubuntu OS,
  • Zarządzanie środowiskiem klienta oraz zapewnienie ciągłości pracy jego aplikacji poprzez m.in. zagwarantowanie bezpieczeństwa samej architektury chmury, ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, atakami DoS/DDoS oraz realizację polityki backupu,
  • Świadczenie usług wsparcia administracyjnego i operatorskiego (administracja udostępnioną infrastrukturą, siecią, warstwą wirtualizacji, systemami operacyjnymi, middleware, bazami danych oraz infrastrukturą bezpieczeństwa).

W ramach środowiska Virtual Data Center, MSZ może korzystać z 65 wirtualnych instancji, łącznie 270 rdzeni obliczeniowych, 1 TB pamięci RAM i 30 TB przestrzeni dyskowej. Wysoka wydajność i skalowalność naszej chmury z łatwością poradziła sobie z wymaganiami stawianymi przez MSZ dotyczącymi obsługi min. 175 000 połączeń jednocześnie. VDC, które cechuje pełna redundancja każdego elementu architektury, idealnie wpisuje się w politykę ciągłej dostępności wymaganą przez Klienta. Wszystkie dane trafiające do naszej chmury przechowywane są w 3 kopiach, rozproszonych na 3 niezależnych zasobach dyskowych, w trzech różnych fizycznych lokalizacjach, co w połączeniu z backupem danych realizowanym poza środowisko VDC sprawia, że jesteśmy w stanie zagwarantować klientowi wymaganą umową, bardzo wysoką dostępność aplikacji na poziomie 99,5% w skali miesiąca!