Bezpieczny e-commerce Infomex Virtual Data Center

Statystyki są jednoznaczne – coraz więcej kupujemy przez Internet. Branża e-commerce doskonale wykorzystuje ten trend serwując raz po raz atrakcyjne, okresowe promocje związane m.in. z Black Friday, Cyber Monday czy okresem przedświątecznym. Należy jednak pamiętać, że prócz ciekawego pomysłu na kampanię, trzeba zadbać o zabezpieczenie platformy IT tak, aby była w stanie bezproblemowo obsłużyć żądnych promocji klientów.

Moc zakupowych rabatów i okazji dla konsumentów, a jednocześnie ogrom pracy dla inżynierów – tak w pigułce wygląda Black Friday czy Cyber Monday w e-commerce. Co roku zwiększa się pula pieniędzy, którą przeznaczamy na zakupy w Internecie, a co za tym idzie, nasi administratorzy mają ręce pełne roboty. Badania wskazują, że Polacy dostrzegają coraz więcej korzyści związanych z taką formą konsumpcji – znakomita większość, bo aż 45% respondentów podkreśla jej wygodę, 39% ankietowanych wskazuje na oszczędność czasu, 36% docenia szeroką ofertę produktową a 12% kwestie bezpieczeństwa.

Podczas Black Friday czy Cyber Monday dla konsumentów najcenniejszy jest czas – poszukują niezawodnego, zoptymalizowanego pod kątem szybkości działania i intuicyjnego sklepu, który sprawnie zaspokoi ich potrzebę zakupową. Jakikolwiek problem napotkany w trakcie zakupów skutkować może zniechęceniem i ucieczką do konkurencji – ścieżka zakupowa powinna zatem zostać maksymalnie uproszczona oraz zoptymalizowana.

Kwestią kluczową dla działów informatycznych staje się odpowiednie przygotowanie platformy IT na okres wzmożonego zainteresowania biznesem. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto zrobić to odpowiednio wcześnie tak, aby pieczołowicie zaplanowana kampania nie stała się prawdziwym, sprzedażowym koszmarem. Straty finansowe związane ze spadkiem zakładanej sprzedaży to nie koniec – szczególnie dotkliwe mogą okazać się straty wizerunkowe. Klient nie wróci do naszego sklepu, jeżeli zamiast kuszącej oferty z reklamy, wyląduje na stronie z komunikatem „błąd 404”.

Tego typu sytuacje zdarzają się niestety stosunkowo często i są jasnym wskazaniem, iż wewnętrzna infrastruktura firmy przestaje być wystarczająca dla potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Panaceum na tego typu problemy mogą stanowić odpowiednio dobrane rozwiązania chmurowe. Słowo klucz to w tym przypadku skalowalność – czyli możliwość płynnego „żonglowania” zasobami infrastruktury IT, bez potrzeby inwestycji w mocno przewymiarowany sprzęt fizyczny oraz licencje. Klient otrzymuje dostęp do puli zasobów o dowolnej wielkości – zależnie od jego aktualnych potrzeb, płaci tylko za to, z czego korzysta. Dzięki chmurze ma możliwość błyskawicznego uruchomienia dodatkowych zasobów w sytuacjach obarczonych ryzykiem – jak chociażby przy okazji wspomnianego w artykule Black Friday, czy Cyber Monday. Wszystko to skutecznie zapewnia platforma Virtual Data Center, dając również solidny fundament pod budowę klastrów wydajności na potrzeby aplikacji e-commerce.

Nie do przecenienia jest również poziom dostępności usług – przykładowo, platforma Virtual Data Center opracowana przez Infomex to gwarancja SLA na poziomie 99,982%, co przekłada się na maksymalną niedostępność wynoszącą zaledwie 1h i 34 min. w skali roku! Aby móc oferować tak wyśrubowane parametry dostępności, zastosowaliśmy zasadę potrójnej replikacji, którą nazwaliśmy "3x3x3” – każdy blok danych trafiający na naszą platformę przechowywany jest w 3 kopiach, rozproszonych na 3 niezależnych zasobach dyskowych, w trzech różnych fizycznych lokalizacjach.

Potrójna replikacja w połączeniu z backupem danych realizowanym poza środowisko chmury sprawia, że rozwiązanie cechuje nie tylko wysoka dostępność, ale także wyjątkowe bezpieczeństwo. Virtual Data Center to również polskie Data Center oraz polski support, który czuwa nad infrastrukturą klientów w modelu 24/7/365, tak abyś Ty mógł spać spokojnie. Budowa tożsamego środowiska w modelu tradycyjnym wymagałyby olbrzymich nakładów czasu oraz pieniędzy związanych m.in. z zakupem, integracją oraz utrzymaniem kosztownych rozwiązań dostarczanych przez różnych producentów. Na koniec warto dodać, że platforma Virtual Data Center jest dziś dostępna z dwóch niezależnych Data Center i daje możliwość serwowania treści dla klientów z praktycznie 100% gwarancją dostępności aplikacji e-commerce.

VDC to gotowe i spójne środowisko dla Twojego biznesu, które zapewnia szybkość, wydajność, bezpieczeństwo, wysoką dostępność oraz łatwe zarządzanie z poziomu intuicyjnego panelu klienta. Zachęcamy do nieodpłatnego przetestowania naszego środowiska – nie dostarczamy „kota w worku”, w znakomitej większości przypadków przygotowujemy dla klienta POC, który gwarantuje, że jego sklep/portal/aplikacje będą działały na naszej platformie jeszcze wydajniej!

Więcej informacji na temat platformy VDC, jak również możliwości skorzystania z nieodpłatnych testów znajdziesz pod linkiem.